Jakie elementy mocujące przydają się na pace?
Elementy mocujące służą do unieruchomienia i zabezpieczenia przewożonych przedmiotów. Dla bezpiecznego wykonania transportu istotną sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku.
Jakie są najczęstsze techniki zabezpieczenia ładunku?
Podstawową kwestią jest takie umiejscowienie i zabezpieczenie ładunku, aby podczas jazdy, a szczególnie nagłego hamowania, omijania przeszkód, a także wejścia lub zejścia z ostrego podjazdu, jego położenie nie uległo zmianie. W zależności od potrzeb stosowane są różne techniki zabezpieczenia ładunku. Może to być ryglowanie, blokowanie lub mocowanie za pomocą odciągów. Ryglowanie polega na unieruchomieniu ładunku przy pomocy konstrukcji, która w razie potrzeby uzupełniana jest przez dodatkowy osprzęt. Mocowanie blokowe oznacza umiejscowienie ładunku w oparciu o sztywne elementy skrzyni ładunkowej. Natomiast do mocowania za pomocą odciągów stosowane są taśmy, liny stalowe lub łańcuchy.
Jaki sprzęt jest wykorzystywany do zabezpieczenia ładunku?
Skuteczne mocowanie ładunkuwymaga zastosowania odpowiednich elementów, które należy dobrać do wielkości i rodzaju ładunku. Dobrze dobrany sprzęt mocujący pozwala na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia ładunku oraz niekontrolowanego przemieszczenia się zawartości naczepy. Do zabezpieczenia towarów stosuje się wiele różnych materiałów. Do podstawowych należą palety, pasy, czy liny. Do bardziej skomplikowanych należą listwy ukośne i poprzeczne, ramy rozporowe czy łożyska klinowe. Wiele elementów mocujących znajdziemy w Firmie P.U.H. ERKA. W zasadzie każdy ładunek może sprawić kłopot, dlatego bardzo ważną sprawą jest znajomość podstawowych zasad rozmieszczenia i bezpiecznego mocowania ładunków w transporcie. Największe trudności sprawiają ładunki o nieregularnych kształtach lub ostrych krawędziach, ponieważ źle zabezpieczone mogą skutkować przecięciem pasów. Kierowca do każdego ładunku powinien podejść indywidualnie, a nie opierać się tylko na wyuczonych schematach.